Top 5 podcastów po hiszpańsku

Podcasty to kopalnia wiedzy z ogromnej ilości obszarów, która w dobie Internetu jest w zasięgu ręki. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i nie wykorzystać ich do udoskonalenia zdolności językowych?

Słuchanie podcastów z pewnością doda Twojemu hiszpańskiemu skrzydeł! Nie tylko ożywisz dzięki nim Twoje słownictwo i powtarzalne frazy, ale również, słuchając nativos, poprawisz wymowę i umiejętność słuchania. Brzmi dobrze?

A gdyby dorzucić do tego jeszcze dużą dawkę informacji z hiszpańskojęzycznego świata, poruszające historie, oraz zagadnienia popularnonaukowe i z zakresu rozwoju osobistego? To wszystko znajdziesz w podcastach z poniższej listy (poziom: intermedio y avanzado):

1. RADIO AMBULANTE

  • Gdzie słuchać? TUTAJ
  • Poziom: zaawansowany

Radio Ambulante to mój absolutny faworyt w obszarze podcastów po hiszpańsku. Znajdziemy w nim dziesiątki zaskakujących i nieoczywistych historii osób z Ameryki Południowej, związanych głównie z tematyką praw człowieka, migracją, polityką, kulturą i ekonomią.

Podcast otrzymał dziennikarską nagrodę Gabriela Garcíi Marqueza oraz nagrodę Third Coast/RHDF za najlepszy dokument obcojęzyczny.

Co istotne, do każdego materiału dostępna jest transkrypcja w języku hiszpańskim oraz angielskim.

2. EL HILO

  • Gdzie słuchać? TUTAJ
  • Poziom: zaawansowany

Jest to młodszy brat Radio Ambulante, o równie interesującej tematyce i reprezentujący równie wysoki poziom dziennikarstwa.

Ekipa El Hilo koncentruje się przede wszystkim na najnowszych i najważniejszych wydarzeniach z Ameryki Południowej i świata. Nazwanie ich newsami to jednak za mało – autorzy podcastów oddają głos bohaterom opowiadanych historii i badającym je reporterom, przez co nabierają dużo głębszego charakteru.

Każdy podcast opatrzony jest transkrypcją w języku hiszpańskim.

3. TEDx

  • Gdzie słuchać? TUTAJ
  • Poziom: średniozaawansowany i wyżej

TEDx to nie tylko konferencja. „Idee warte rozpowszechnienia” będące jej motto, propagowane są również w formie podcastów hiszpańskojęzycznych, ukazujących się pod tym samym szyldem.

Podcasty niestety nie posiadają transkrypcji, jednak TEDx dysponuje dużą serią video po hiszpańsku z napisami (dostępne TUTAJ). W razie problemów ze zrozumieniem, video można odtworzyć w wolniejszym tempie.

4. NEWS IN SLOW SPANISH

  • Gdzie słuchać? TUTAJ
  • Poziom: średniozaawansowany

News in Slow Spanish to świetne narzędzie dla osób o poziomie średniozaawansowanym, zainteresowanych wydarzeniami międzynarodowymi. Co wyróżnia ten podcast? Bardzo wiele! Po pierwsze, jest zrozumiały dla osób niezaznajomionych z językiem używanym przez nativos, ponieważ lektorzy używają języka nieco uproszczonego i mówią w wolnym tempie. Po drugie, dostępna jest wersja zarówno z Hiszpanii, jak i z Ameryki Południowej.

Wreszcie, po wykupieniu subskrypcji, uzyskujemy dostęp do dodatkowych materiałów, takich jak transkrypcje oraz ćwiczenia.

5. TRES CUENTOS

  • Gdzie słuchać? TUTAJ
  • Poziom: zaawansowany

Tres Cuentos to dwujęzyczny podcast pełen sekretów i magii. Dedykowany jest on opowieściom opowiadanym od stuleci w świecie hiszpańskojęzycznym oraz wśród rdzennych plemion i społeczności afroamerykańskich zamieszkujących Amerykę Południową. Piękne historie, które przeniosą nas świat fantazji i wiele nauczą na temat tamtejszej kultury i zwyczajów.

Każdy podcast posiada transkrypcję w języku hiszpańskim.

Jeżeli spodobał Ci się któryś z powyższych materiałów lub chciałbyś podzielić się swoją propozycją podcastu, napisz do mnie 🙂